top of page

Laukinė paauglystė

Karai statybvietėse, išdaužti langai ir chaosas

185632063_919874108573428_40293240609415

Informantės Kristinos teigimu, pokytis buvo staigus. Vieną dieną mokytoja tiesiog atėjusi į klasę ir pranešusi, jog nuo šiandien visi šaukia nebe „Ura!“, o „Valio!“. Žinoma, tai atsiliepė ir paauglių kasdienybei. Tos pačios pašnekovės prisiminimuose jaunuolių laisvalaikis priminė chaosą. Daugelio vaikų tėvai ilgai dirbdavo, todėl moksleiviams veiklos tekdavo susigalvoti patiems. Jie ir susigalvodavo: statydavo plaustus, bunkerius, žaisdavo karus statybvietėse. Paskutinysis žaidimas reiškė skirtingų kiemo grupių susiskirstymą į gaujas, tačiau įdomu tai, jog aiškaus konflikto tarp grupių nebuvo, jos tiesiog žinodavo ir nemaloniai viena apie kitą atsiliepdavo. Laisvalaikio leidimo erdves prisimena ir Audrius: „Užaugome statybų aikštelėse.“ Kaip minėjo informantai, tuo metu daug kas statėsi namus, tad statybvietės buvo paplitusios nepaisant to, ar tai didmiestis, ar miestas. Minėtas informantas Audrius nevengdavo krėsti išdaigų. Kartą su kankorėžiu netgi išdaužė automobilio, stovėjusio vaikų darželyje, į kurį pats ėjo, langą, tačiau tėvai to per daug nesureikšmino. Kita informantė, Milda, taip pat jautė nemažą laisvę nuo tėvų kontrolės ir priežiūros. Moteris pasakojo, jog, kuriantis santvarkai, jos tėvai ieškojo būdų išgyventi, todėl didelio dėmesio auklėjimui negalėjo skirti. Milda paminėjo, jog jos karta, greičiausiai, yra ta, kuri pati save užaugino ir išmoko gyventi be tėvų priežiūros. Tėvai pasirodydavo, „kai dvoikę parnešdavai, jei į mokyklą iškviesdavo, jie tada egzistuodavo, jie su pasekmėm tvarkydavosi“. Pažymėtina, kad Milda nebuvo išskirtinė - nemaža dalis informantų teigė, kad tėvai daug dirbo ir stengėsi užtikrinti finansinę gerovę šeimai, taigi auklėjimas buvo pačių paauglių „našta“. Bene kiekvienas informantas savo kartą palygino su šiuolaikinių paauglių karta. Nors tai darė įvairiais požiūrio kampais, dažnai nuskambėdavo kitokio (griežtesnio) auklėjimo, didesnės laisvės gariūnmečiu aspektai.

186317135_4535511246479512_8722878921314

Gana įdomią saugumo perspektyvą pateikia pašnekovė Ana. Ši moteris užaugo daugiakultūriškoje šeimoje, joje daug kalbėdavo rusų kalba. Informantė pasakoja, jog iškart po nepriklausomybės atgavimo iš tėvų išgirdusi patarimą saugumo dėlei viešose vietose geriau kalbėti lietuviškai. Nepaisant to, Ana teigia nesaugumo jausmo nejutusi, o ypač gerai jautusis artimų draugų aplinkoje. Jau anksčiau minėta pašnekovė Kristina nesaugumo jausmą įvardija kaip chaosą ir didžiulį nežinomybės jausmą. Kristina teigia politinės situacijos būdama paaugle nesupratusi, tačiau pati reflektuoja, jog bendrystės jausmas ir artimų draugų būrys tikrai padėjo išgyventi nežinią. Visgi būta ir ne tik politinės situacijos sąlygoto nesaugumo jausmo (nors - kaip čia pažiūrėsi). 

vakaru-ekspresas-1993-02-06-23.jpg

Informantas Audrius savo paauglystę apibūdino kaip laukinę. Pasakodamas apie paauglystę Vilniaus mikrorajonuose, vyras prisimena, kad nesijautė labai saugiai ir aiškiai žinojo, į kokius kiemus, rajonus eiti ir į kokius ne. Pašnekovas netgi prideda, kad kai kuriuos vaikus iš jo mokyklos tėvai visuomet nuveždavo ir parveždavo iš mokyklos, nes labai baiminosi dėl jų saugumo. Pokalbio su Audriumi pabaigoje savotiškai sugrįžome į pokalbio pradžią, nes informantas antrąkart savo paauglystę apibūdino kaip laukinę. Prisimindamas „beprotiškus nepriklausomybės laikus“ Audrius pasakojo apie pavojingumą ir stygių. Taip pat mini, kad tai periodas, kuomet kieme pastačius automobilį naktį galėdavai girdėti, kaip nusuka jo ratus ar „ištraukia” benziną. Kaip ypatingą neužtikrintumo ir stygiaus būseną Audrius mini ekonominę blokadą, jos metu pašnekovo tėvams tekdavo ilgai laukti eilėse norint gauti kuro, maisto produktų. 

Kaip ir prieš tai stiliaus aspektą, laukinę paauglystę iš esmės lėmė pirmuoju nepriklausomybės dešimtmečiu egzistavusi ekonominė situacija: tėvai daug dirbo, kad šeima galėtų išgyventi, jie mažai buvo namie, tad mažai ir žinojo, kur yra jų vaikai. Prie viso to prisidėjo ir technologijų stygius - mobilieji telefonai buvo tik retesnė prabangos prekė, tad susižinoti, ką čia ir dabar veikia paauglys, buvo kone neįmanoma. Visa tai lėmė, kad paaugliai užaugino patys save statybų aikštelėse, skaitydami žurnalus ir aptardami matytus serialus, dažydami vieni kitiems plaukus ir tiesiog džiaugdamiesi tuo, ką turi.

bottom of page